איך מחשבים ירידת ערך רכב בשנה?

איך מחשבים ירידת ערך רכב בשנה 1
אוקטובר 31, 2022

לפני קנייה או מכירה של רכב יד שנייה, יש לסכם כמובן על המחיר המקובל עבור שני הצדדים – הקונה והמוכר. מחיר זה מושפע מגורמים שונים מלבד מחיר המחירון, כגון: מצב התחזוקה של הרכב, תאונות ופגיעות קודמות, דגם הרכב וכדומה. כדי לקבוע מהו ערך הרכב ולברר מהי ירידת הערך של הרכב ממחיר המחירון, יש לשים לב לכמה גורמים וכן לדעת כיצד מחשבים את ירידת הערך של הרכב.

אילו גורמים משפיעים על חישוב ירידת ערך הרכב?

מחירון לוי יצחק ממליץ את מחירו של כל כלי־רכב על הכביש, החל ממכוניות פרטיות וכלה באוטובוסים, משאיות ואפילו טרקטורונים. אך מלבד זאת, כדאי להכיר כמה גורמים נוספים המשפיעים על ירידת ערך הרכב בשוק פרטי.

סוג הרכב – ראשית יש להתייחס לסוג הרכב, למשל – פרטי, מסחרי, ג'יפ, ג'יפון, רכב ספורט וכדומה.

פופולריות הדגם – כלומר, עד כמה הרכב מבוקש ופופולארי בשוק המכוניות, עד כמה הוא נחשב כמותג בעל שם ועד כמה גבוה המוניטין שלו.

יצרניות הרכב– ייתכן מצב שבו יצרנית הרכב אינה פופולרית או חסרת מוניטין, אך דגם ספציפי שלה נחשב יוקרתי ומבוקש. התייחסות לפופולריות הדגם, מוניטין היצרנית, הדרישה לרכב הזה בשוק, כל אלו מעידים על היכולת העתידית למכור את הרכב בבוא העת.

כדי לחשב ירידת ערך רכב בשנה יש להבין את השיעור המקובל לירידת ערך שנתית לשנה. כלומר, כל שנה שבה הרכב נמצא בשימוש, ערכו יורד עוד קצת. נהוג לקבוע כי רכב חדש מפחית מערכו בין 7%-5% ברגע שהוא עולה על הכביש. בשנתיים הראשונות מתרחשת הירידה הדרסטית ביותר של ירידת ערך רכב חדש – בין 30%-25%. לאחר מכן, בשנה השלישית ואילך, הירידה הופכת להיות מתונה יותר, סביב 14%-12% בשנה.

ירידת ערך רכב בשנה תלויה גם בגורמים נוספים כגון מד הקילומטרים של הרכב. ככל שמספר הקילומטרים גבוה יותר, כך מחיר הרכב ירד, ולחלופין אם מד הקילומטרים נמוך באופן משמעותי, מחירו של הרכב יעלה. גם מספר הבעלים שהרכב החליף משפיע על ערכו – ככל שהרכב "צעיר" יותר ויש לו מספר בעלים גדול יחסית, כך ערכו יפחת, ולהיפך. ככל שהוא "ותיק" יותר ויש לו מספר בעלים נמוך יחסית, ערכו יכול לעלות.

האם משתלם לרכוש רכב יד שניה על פני רכב חדש מהיבואן?

נראה כי ירידת ערך רכב בשנה הראשונה והשנייה הן המשמעותיות ביותר, ואולי אף הופכות את הרכישה של רכב חדש, לפחות אטרקטיבית ומשתלמת.

קנייה בטוחה של רכבי יד שניה באוטו סנטר

כתוצאה משחיקת ערך ברכבים החדשים, לקוחות המעוניינים לרכוש רכב יד שניה ייהנו מהנחה משמעותית במחיר לעומת קניית רכב חדש. רכישת רכב יד שנייה יכולה להיות משתלמת יותר, אם לוקחים בחשבון את כל היתרונות לכך:

✓ הפחתה מתונה יותר בערכו
✓ ניתן לרכוש רכב עם אפס קילומטרים
✓ ניתן לקנות רכב יד שנייה במצב מכני כמו חדש במחיר משתלם יותר מאשר קניית דגם זהה ישירות מהיבואן
✓ ניתן לקבל תנאי מימון מצוינים למשל פריסה ל-60 תשלומים תמורת תשלום ראשוני של 15% בלבד מערך הרכב וכדומה.
✓ קיימת אפשרות לביצוע עסקת טרייד אין – כלומר להעביר את הרכב הקיים לטובת אוטו סנטר, בתמורה לקבל רכב יד שנייה טוב יותר ולהשלים את הפרש המחיר ביניהם.

אוטו סנטר היא חברה בעלת כושר קניה גדול ובזכות כך ביכולתה להציע רכבי יד שניה במחיר משתלם במיוחד.
בנוסף, החברה משקיעה משאבים בהכנת הרכב ומעניקה אחריות גם עבור רכבי יד שניה.

למידע נוסף וייעוץ השאירו פרטים בעמוד הבא >>

או צרו קשר במספר *2332 מכל טלפון

page loader