תחזוקת רכב – טיפים לשמירה לאורך זמן

טיפים לשמירה על הרכב
פברואר 15, 2023

רבים יעידו כי בלי רכב פרטי יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי להסתדר בהתנהלות היומית. כמו כן, טווח מחירי הרכבים מתחיל מעשרות אלפי שקלים ועשוי להגיע גם למאות שקלים וזו סיבה מספיקה בהחלט כדי לשמור על תקינותו. טיפולים שגרתיים קבועים חשובים לצורך שמירה על תקינותו, בטיחות הנוסעים, הקטנת הבלאי הטבעי עד כמה שניתן ועוד.

פנייה בזמנים קבועים למוסך המתמחה בטיפולי רכב תבטיח החלפה של חלקים בלויים או לא תקינים, תמנע תקלות גדולות יותר וכמובן תמנע נזקים או תאונות שעשויים היו להתרחש עקב כך. בדיקות וטיפולים לרכב יובילו בסופו של דבר לחיסכון כספי שכן ההוצאות הכרוכות בתיקון נזקים, יכולות להיות גבוהות בהרבה מטיפול שגרתי.

מהי תחזוקה מונעת ברכב בהתאם להנחיות יצרן הרכב

בעלי רכבים לרוב מודעים לכך שנדרש יש לעשות בדיקות תקופתיות לרכב בהתאם למד הקילומטרים או אחת לתקופה קבועה, אך לא כולם יודעים כי בדיקות וטיפולים אלו נכללים בקטגוריה של תחזוקה מונעת. מהי תחזוקה מונעת ברכב, מה היא כוללת וכל כמה זמן יש לבצע אותה?

כל אלו שאלות שהמענה עליהן עשוי להשתנות מרכב לרכב בהתאם ליצרן, לשנת ייצור הרכב, לשימוש השוטף ברכב וכדומה.

לרוב, הטיפול יעשה אחת לשנה או ל-10,000 קילומטר, במהלכו ייבדקו מגוון חלקי הרכב ביניהם צמיגים, בלמים, היגוי ומנוע, מצבר, נוזלי הרכב, מים ושמן, איתור נזילות והחלפת חלקים בלויים כגון: מגבים, חוטים, נורות וכדומה.

ככל ששנת הייצור של הרכב רחוקה יותר, כך קיימת סבירות גבוהה יותר לאתר ליקויים וזו גם הסיבה שבגינה טיפול שוטף ומונע לכל כלי־הרכב חשוב במיוחד. ככל שרכב מטופל טוב יותר, כך יורדת הסבירות שיתעוררו בעתיד בעיות מהותיות בזמן השימוש.

ספר הוראות יצרן – התנ"ך של הרכב

הדרך הטובה ביותר לשמור על תקינות הרכב ולהבטיח כי ישרת את בעליו לפרק זמן ארוך היא תחזוקה סדירה בהתאם להנחיות היצרן. לכל רכב חדש הנרכש מצורף ספר רכב אשר בו מפורטים כל הוראות התפעול והתחזוקה של הרכב ממש כמו הוראות השימוש של מכונת כביסה החדשה או תנור אפייה.

הוראות והנחיות אלו מיועדות לצורך תפעול הרכב באופן שוטף אך גם לצורך שמירה על תקינותו. להלן עוד מספר טיפים לשמירה על הרכב:

בדיקת מים במצנן – יש לבדוק מים במצנן מידי יומיים. חשוב לשים לב למד הטמפרטורה, במידה והרכב מתחמם מעל המותר, יש לעצור את הרכב ולא להמשיך בנסיעה , עד קירור המנוע. במקרה של נזילה יש לגשת למוסך הקרוב.

למלא דלק בזמן – חובה לתדלק בזמן ולא לחכות לרגע האחרון. מיכל ריק צובר לכלוך וגורם לסתימות דלק. יש לוודא כי במהלך הטיפול השגרתי מבצע המכונאי ניקוי מערכות דלק בעזרת תוסף מיוחד.

להתייחס לנוריות החיווי – נוריות אדומות מהוות אזהרה חמורה ומחייבת עצירה מיידית. נוריות אלו מתריעות בעיקר על חיסרון בשמן ובמים. נוריות כתומות מהוות המלצה לגשת למוסך , לטיפול בבעיה.

מים במצברבדיקת מים במצבר (הניתן לפתיחה) מחויבת מידי חודש. יש להוסיף מים מזוקקים בלבד, במידת הצורך ולנקות את הקטבים מחומציות הנראית כאבנית.

שגרת טיפולים קבועה – כל רכב חייב בטיפולים שגרתיים ובבדיקה שנתית. יש להקפיד על ביצוע טיפולים שגרתיים , על פי הוראות היצרן בהתאם לזמן או לק"מ שהרכב צבר – הקודם מביניהם. עדיף תמיד לעשות טיפולים במוסכים המורשים לרכב שלכם, בכל מקרה ודאו שהמוסך ישתמש רק בחלפים תקניים.

צבע פחחות ומפגעי אקלים – הצבע חשוף למפגעי האקלים. השמש פוגעת בפיגמנט ובחורף סופות ולכלוך גורמים לצבע להיפגע. הקפידו לשטוף את הרכב מידי שבועיים. ביצוע ווקס מומלץ לפחות שלוש פעמים בשנה.

לחץ אוויר בצמיגיםבדיקת צמיגים ולחץ אוויר חשובים לא רק בזמן הנסיעה. הקפידו לבדוק לחת אוויר בתחנות המתמחות בשירות לצמיגים.

תקינות מערכת ההיגוי – הגה רועד במהירויות גבוהות מחייב בדיקת איזון גלגלים. מהרו וטפלו בבעיה לפני שתחמיר ותזיק למערכות נוספות, בטיחותיות ויקרות ברכב.

בדיקת שמן מנוע – חובה לבדוק שמן מידי שבוע או בכל פעם שממלאים דלק. חוסר בשמן עלול לגרום לחיכוך וחימום היוצרים נזק בלתי הפיך. אל תחכו לטיפול התקופתי אלא הקפידו לבדוק שמן בכל פעם. כדאי להשתמש בשמן מסוג המומלץ ע"י היצרן כדי להאריך את חיי המנוע.

חלקי חילוף – אסור לקנות בכל מקום. חלק לא תקני – אורך חייו נמוך והא משפיע על חלקים נוספים. הקפידו לרכוש חלפים תקינים במקום ידוע ומוכר.

לנהוג נכון גם עם הרכב – בנהיגה ברכבים ידניים , חובה להקפיד על העברת הילוכים בזמן הנכון במהלך התאוצה. אין להאיץ יתר על המידה ובזמן ההאטה הקפידו להוריד הילוך. בכבישים משובשים נדרשת זהירות מירבית. הכי חשוב: סעו בזהירות ובסובלנות.

page loader