קניית רכב יד שנייה – נקודות שחשוב לבדוק

יולי 30, 2018

קניית רכב יד שנייה – מה חשוב לבדוק?

קניית מכונית יד שנייה, בין אם מחברות השכרה וליסינג ובין אם מידיים פרטיות, אינה דבר של מה בכך. יש צורך לעבור על כל הפרטים, קטנים כגדולים, לפני ביצוע העסקה. חשוב לבדוק מספר נקודות מרכזיות בדרך לרכישה בטוחה ומוצלחת:

1. זהות המוכר–הקפידו על בדיקת הרכב במכון מורשה שכן כך תוכלו לאמת את נתוני הרכב (אימות זהות הבעלים מתבצעת עם העברת הבעלות בדואר).  כמו כן, כאשר קונים רכב יד שנייה –בין אם מליסינג או מיד פרטית – חשוב לבדוק אם הרכב ממושכן.בכך הכוונה לדבר בעל ערך המשמש כביטחון להלוואה או כערובה להחזר חוב. יש להבדיל בין משכון רכב לשעבוד רכב, שכן שעבוד רכב נשאר גם לאחר שמוכרים את הרכב, לעומת משכון רכב בו המלווה יכול למכור את הרכב ולכסות את חוב הלווה. ניתן לברר אם הרכב ממושכן באתר דואר ישראל. יחד עם זאת, כשהרכב נמכר על ידי חברה מנוסה ואמינה כמו הרץ, אין לקונים ממה לחשוש.

2.בדקו את הרכב – לפני כל רכישה, חובה על הקונה הפוטנציאלי לגשת לבדיקה במכון רכב מורשה – בדיקה יסודית ומקצועית המכסה את כל הרכב. בסוף הבדיקה מקבלים דו"ח ארוך ומפורט על כל חלקי הרכב, שבאמצעותו אפשר לקבל החלטה אם לקנות את הרכב. במקרה שנדרש תיקון של ליקויים שונים, יש צורך לתמחר את עלות התיקונים הנדרשים ולקזז אותם מהמחיר המבוקש.

3. קילומטראז' –ככלל, רכבים שגמעו יותר מ-100 אלף קילומטרים נוטים לסבול מתקלות רבות יותר, לכן חשוב לקחת את זה בחשבון. יחד עם זאת, חשוב להקפיד על בדיקה במכון מורשה ללא קשר למספר הקילומטרים שצבר הרכב.החל מ-1 בינואר 2010, נעשה רישום קילומטראז' במכוני הבדיקה, כך שאין צורך לחשוש ממעשי רמייה.

4. הוצאות נלוות –החלפת מצמד לאחר 150,000 קילומטרים, טיפול בבלמים אחרי 40,000 קילומטרים, החלפת צמיגים כל 5-4 שנים – אלו הן דוגמאות מעטות לתיקונים ולבדיקות שרכב חייב לעבור אחת לתקופה, לכן רצוי לקחת את זה בחשבון בזמן חישוב ההוצאה הכוללת על הרכב. עם זאת, יש לציין כי הוצאות אלו אינן משמעותיות כאשר בוחנים אותן אל מול המחיר הסופי.

5. היסטוריה של טיפולים–חשוב לפנות למוסך המטפל על מנת לקבל דו"ח אמין ומפורט לגבי הטיפולים, מעבר למצוין בספר הרכב. הקפידו לבדוק האם הטיפולים בוצעו בזמן והאם ישנה בעיה שחוזרת על עצמה.
כמו כן, בדקו האם נעשו על ידי מוסך מורשה מטעם החברה. מוסכים אלו מורשים מטעם החברה לטפל ברכבים הספציפיים שלה, ועל כן מעניקים חלקי חילוף מקוריים ואחריות על תיקון הרכב. זו אחת הסיבות ההופכות את קניית הרכב מחברות ליסינג לבטוחה ומוצלחת.

page loader